Міжнародна конференція Розширюючи кордони. Єврейська мистецька спадщина України 9–10 квітня 2024, Харків
Організатор: Українська асоціація юдаїки. Конференція відбувається за підтримки Європейської асоціації юдаїки. Українська асоціація юдаїки оголошує прийом заявок на міжнародну наукову конференцію, присвячену осмисленню єврейського мистецтва й художньої спадщини в Україні та з України в широкому історико-культурному та мистецькому контекстах.
Впродовж багатьох років єврейська традиційна й модерна культура, пов’язана з теренами сучасної України, формувалася в різних політичних і культурних умовах. Тут жили євреї-ашкенази, кримчаки й караїми, які залишили по собі самобутні культурні та мистецькі пам’ятки.
Поряд із релігійним існувало світське єврейське життя. Усе це знаходило вияв у мистецтві. Мистецькі досягнення євреїв України в усьому розмаїтті жанрів, шкіл, угруповань і персоналій у різний час належали Речі Посполитій, Австро-Угорській, Російській і Османській імперіям, Польщі, Угорщині, Румунії, Чехословаччині, Радянському Союзу й нарешті, з 1991 року, — незалежній Україні. Тепер вона сприймається як частина мультикультурної спадщини України.
Така оптика зумовлює взяття на себе двох завдань. Перше з них — прагнення відтворити історію єврейського мистецтва в Україні через дослідження виникнення, розвитку й поширення єврейської художньої культури в сучасних межах України. У ХХ ст. ця культура зазнала катастрофічних втрат. Шар за шаром стиралася сама згадка про життя та культуру мільйонів місцевих євреїв. Багато мистецьких пам’яток із України знаходяться в музеях по всьому світу. Залучення цього комплексу до наукового дискурсу поверне українцям пам’ять про історичну присутність євреїв у мультикультурному просторі їхньої країни.
Друге завдання — розглянути проблему захисту єврейської спадщини від руйнування внаслідок ракетних ударів і артилерійських обстрілів у прифронтовій зоні, а також від розграбування на окупованих територіях. Неможливість її фізичного захисту спонукає шукати інші канали збереження нашого надбання. Перш за все, ідеться про фіксацію, атрибуцію, включення до наративу та презентацію пам’яток мистецтва як традиційними засобами, так і за допомогою нових медіа. Дослідження загрожених або вже втрачених мистецьких явищ і творів у музейних, бібліотечних та архівних зібраннях допоможе зберегти єврейські мистецькі артефакти, провенанс і пам’ять про них.
На конференції планується обговорити історичні, теоретичні й методологічні аспекти пошуку, дослідження, контекстуалізації й музеєфікації єврейського мистецтва, створеного в Україні або авторами, які походять із українських земель. Цей захід сприятиме підвищенню інтересу до єврейської спадщини України й налагодженню зв’язків між українськими науковцями й музейниками, а також дослідниками з інших країн у роботі над спільними темами.
Кінцевий термін подання заявок — 15 грудня 2023 року.
Результати відбору буде розіслано заявникам до 15 січня 2024 року.
Організатори забезпечать учасників конференції проживанням і харчуванням.
Заявки на конференцію подаються через форму на сторінці: https://bit.ly/UAJS_conference_2024_en.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Вебінар для учасників конкурсу «Історія і уроки Голокосту
Наприкінці березня 2025 року відбувся вебінар для майбутніх учасників і учасниць Всеукраїнського конкурсу "Історія і уроки Голокосту" ім. І. Б. Медвинського. Організатори розкрили деталі підготовки до конкурсу, вказали типові помилки, які здійснюють учасники і відповіли на питання, які були заявлені під час реєстрації і які виникли в ході вебінару.
[Докладніше] -
Онлайн-курс «Методика навчання про історію Голокосту в середній школі»
УЦВІГ створює для вчителів історії та громадянської освіти новий онлайн-курс «Методика навчання про історію Голокосту в середній школі», який допоможе вчителям глибше зрозуміти цю складну тему та ефективно інтегрувати її в навчальний процес.
[Докладніше] -
XIV ВСЕУКРАЇНСЬКІ ДРАГОМАНІВСЬКІ ЧИТАННЯ
21 березня 2025 р. на Історичному факультеті Українського державного університету імені Михайла Драгоманова відбулися XIV всеукраїнські (з міжнародною участю) Драгоманівські читання молодих істориків «Україна в європейській та світовій історії: сучасний науковий та освітній дискурс».
[Докладніше] -
Громадська організація «Мнемоніка» презентувала аудіофільм про Голокост у Рівному
Під час презентації аудіофільму «Відлуння Сосонок», створеного ГО «Мнемоніка», відвідувачі почули історію трагічних подій, що сталися в Рівному на початку листопада 1941 року. Проєкт «Сосонки: злочин і пам’ять» підтримав фонд EVZ Foundation. The project is supported by the EVZ Foundation
[Докладніше] -
Інтерв’ю німецькому громадсько- політичному виданню «Die Welt»
Наприкінці лютого 2025 року керівник УЦВІГу Анатолій Подольський дав розлоге інтерв’ю відомому європейському, німецькому виданню «Die Welt». Бесіду провів австрійський журналіст Стефан Шохер (Stefan Schocher).
[Докладніше]