Міжнародний день ромів
8 квітня — Міжнародний день ромів. Цей день покликаний привернути увагу до культури, історії та проблем ромського народу, підкреслити внесок ромської спільноти в усьому світі. Ця дата є символом поваги до багатогранної ідентичності ромів та водночас нагадуванням про виклики, з якими вони стикаються і сьогодні.
В Україні роми завжди були й залишаються частиною нашої спільної історії та сьогодення. У складні часи випробувань ми разом проявляємо солідарність, витримку й силу духу — в боротьбі за свободу, гідність і майбутнє.
Як виник цей день?
8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся І Всесвітній конгрес ромів. Там були вперше офіційно затверджені ромський прапор, гімн та окреслені ключові напрями руху за права ромів у світі. Міжнародний день ромів — це не лише про пам’ять. Це і про боротьбу з упередженнями, про підтримку прав людини та про утвердження різноманіття як нашої спільної цінності.
Український центр вивчення історії Голокосту систематично досліджує тему історії та культури ромів, геноциду українських ромів в роки нацистської окупації та Другої світової війни на теренах України і пропонує низку освітніх та наукових матеріалів, доступних на нашому офіційному вебсайті:
● Роми: міфи та факти. Навчально-методичний посібник для вчителя з протидії ромофобії / Авт.-упоряд. О. Войтенко, М. Тяглий: https://holocaust.kyiv.ua/Files/pedVid/Romskuy_zbirnuk.pdf
● Нацистський геноцид ромів на території України 1941–1944 рр. — навчальні матеріали: http://www.romagenocide.com.ua/.../news/Rom_Gen_Conf_SM.pdf
● Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація. Матеріали науково-практичної конференції, Київ, 4 жовтня 2016 р.: https://holocaust.kyiv.ua/Other/details/gen_rom_2016...
● Переслідування та вбивства ромів на теренах України у часи Другої світової війни: Збірник документів, матеріалів та спогадів / Авт.-упор. Михайло Тяглий: https://holocaust.kyiv.ua/Other/details/presl_ta_vbiv...
Чим краще ми пізнаємо одне одного, тим міцнішою стає єдність.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 2 (82), квітень-червень, 2025 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 2 (82), квітень–червень, 2025 р.
[Докладніше] -
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ
Вже традиційним стало проведення в Україні щорічних науково-методичних франко-українських семінарів «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності».
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше]