Міжнародна науково-практична конференція «Голокост в Україні (День пам’яті трагедії Бабиного Яру)»
Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України спільно з Таврійським національним університетом ім. В. І. Вернадського виступив співорганізатором міжнародної науково-практичної конференції „Голокост в Україні (День пам’яті трагедії Бабиного Яру)”, яка відбулася 29 вересня 2022 р. в Києві.Конференція, у якій взяли участь науковці, викладачі закладів вищої освіти, аспіранти та студенти, була присвячена 81-річниці з дня масового розстрілу українських євреїв нацистськими окупантами в роки Другої світової війни у Бабиному Яру.
Звіт про конференцію тут
Провідний науковий співробітник відділу етнополітології нашого Інституту, кандидат історичних наук, керівник наукової та освітньої ГО „Український центр вивчення історії Голокосту” Анатолій Подольський у своїй доповіді „Історія Голокосту в Україні: виклики та перспективи досліджень” ознайомив учасників конференції зі станом і специфікою дослідження Голокосту на сучасному етапі, зупинився на наявних лакунах, які потребують поглибленого і системного вивчення.
Особливу увагу доповідач звернув на проблеми, які існують навколо будівництва сучасного меморіального комплексу в Бабиному Яру, наголосивши, що пам’ять про минуле, зокрема про жертви Другої світової війни, жертви Голокосту в Україні сьогодні є також полем битви з російським агресором, битви за власну українську ідентичність та суб’єктність в царині культури і політики пам’яті.
Провідний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки, доктор політичних наук В’ячеслав Яремчук у своєму виступі „Трагедія Бабиного Яру та сучасність: консолідація українського суспільства, його духовно-культурної єдності в умовах широкомасштабного вторгнення РФ” зазначив, що трагедія масового вбивства у Бабиному Яру у 1941–1943 рр. на тлі сучасної російсько-української війни, проведення країною-агресором геноциду, етноциду та лінгвоциду щодо українського народу набула нового символічного змісту.
Доповідачем було висловлене переконання, що Українська держава має всі можливості у подоланні нинішнього небезпечного виклику. Запорукою ж перемоги, а відтак – збереження життя, свободи, демократії, можуть бути лише спільні дії всього суспільства, усвідомлення почуття соборності, об’єднання навколо спільного стрижня, яким є українська держава та українська ідентичність.
У ході конференції наукові співробітники інституту (В. Яремчук, А. Подольський, М. Горбатюк) ознайомили учасників з останніми науковими виданнями Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України та Українського центру вивчення історії Голокосту. Книги були передані до бібліотеки університету.
Науковий захід відбувся в рамках „Осіннього наукового марафону у Таврійському: пошуки та перспективи в сучасних умовах” Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського та науково-дослідної теми Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України „Концепція соборності України: витоки, еволюція, політична актуальність”.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше] -
Дискусійна платформа «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні»
У Музеї війни відбулося засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни» в межах музейної кампанії «Наша Перемога» до 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
[Докладніше] -
Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
[Докладніше]