Шоста міжнародна конференція вчителів з питань викладання історії Голокосту "боротьба проти расизму і упереджень"
7-10 липня в Єрусалимі (Ізраїль) відбулася 6-та міжнародна конференція вчителів з питань викладання історії Голокосту "Боротьба проти расизму і упереджень", на яку було запрошено близько 800 педагогів з 53 країн світу. Це найбільш масштабна за кількістю учасників конференція, що була організована та проведена Яд Вашемом в останні декілька років.
Робочими мовами конференції були англійська, французька, іспанська та російська. Церемонія відкриття конференції відбулася на майдані біля пам'ятника єврейським воїнам і партизанам, що боролися проти нацизму. З вітальними словами до учасників конференції під час її відкриття звернулися Авнер Шалев, голова ради директорів Яд Вашем, міністр освіти Ізраїлю Юлі Тамір, Доріт Новак, директор Міжнародної школи вивчення і викладання Голокосту та головний равін Тель-Авіва Рав Ісраель Меїр Лау. Кожен з них по своєму наголосив на важливості тієї справи, що об'єднала і привела до Єрусалиму присутніх. А музичний виступ відомого ізраїльського співака Д. Фішера та дитячого ансамблю губної гармоніки зробили цей вечір по-справжньому незабутнім.
Перша половина робочих днів конференції проходила в Єрусалимському міжнародному центрі конгресів. Кожне ранкове засідання мало свою тематику: "Расизм та антисемітизм XIX-XX ст.", "Викладання Голокосту в мультикультурному суспільстві та боротьба з расистськими упередженнями", "Спадок переживших Голокост". Під час ранкових сесій перед присутніми виступали вчені з Ізраїлю, США, Німеччини, Великої Британії та інших країн, що спеціалізуються на вивченні цієї теми. Всі виступаючі змогли зацікавити аудиторію своїм оригінальним підходом та власним баченням проблематики історії Голокосту. Серед доповідей, що прозвучали в Єрусалимському міжнародному центрі конгресів, були такі, що безпосередньо стосувалися освітнього процесу та його ролі в становленні особистості. Серед останніх можна виділити доповідь німецького професора Вольфганга Віпермана "Антисемітизм і расизм в німецьких книгах для читання", доповідь Сазан Бенедикт, професора медичного університету Південної Кароліни "Від лікування до вбивства: лікарі та медперсонал Третього Рейху". Яскраві виступи професора педагогіки Бодо фон Борріса з Гамбургського університету та федерального суді з Аргентини Даніеля Рафекаса, якому в своїй професійній діяльності довелося зіткнутися з проявами расизму серед підлітків, що привів останніх в кінці кінців на лаву підсудних, ще більше підкреслювали важливість виховання толерантності та боротьби з проявами расизму серед підлітків.
Ранкові засідання закінчувалися дискусією в групах, що сформувалися на основі робочих мов конференції. До складу групи, що спілкувалася російською, увійшли представники країн СНД та прибалтійських республік. Під час жвавих дискусій піднімалися та обговорювалися питання, пов'язані з проблемою викладання історії Голокосту в школах з доволі різними освітніми системами, що сформувалися на теренах колишніх республік Радянського Союзу: "Чи можемо ми використовувати історію Голокосту як крайній приклад расизму? Які форми та засоби є найбільш прийнятними для викладання цієї теми? Які проблеми та перешкоди виникають перед вчителями в їхній освітній практиці викладання історії Голокосту?"
Друга половина дня проходила у формі практичних занять, місцем проведення яких слугували навчальні аудиторії Яд Вашему. Це була, мабуть, найбільш корисна для практикуючих вчителів частина конференції, адже кожному педагогу хотілося познайомитися з конкретним досвідом своїх колег з іншої країни. І це потрібно відзначити вдалося. Так, вчителі з Литви презентували роботу центрів толерантності, що функціонують в їхній країні та поділилися досвідом організації загальнонаціональних проектів. Мшар Єлизавета Борисівна, вчитель з Білорусії, розповіла про власний досвід організації позакласної роботи учнів з вивчення трагічних подій, що відбулися в їхній місцевості (с. Бронна Гора). Власне, великої необхідності представляти білоруських та російських колег не було. Останні відомі в Україні завдяки діяльності НПЦ "Холокост" в Москві та міжнародним конференціям школярів, що вже традиційно відбуваються в Білорусії.
Представники української делегації презентували свої доробки в сфері викладання історії Голокосту в українських школах. Досвід українських колег багато в чому виявився повчальним для іноземних колег. Адже в Україні співпраця таких двох потужних громадських організацій як Всеукраїнської асоціації викладачів історії "Нова Доба" та Українського центру вивчення історії Голокосту дала свої плоди у формі великої кількості проведених семінарів для шкільних вчителів, низці реалізованих проектів та великої кількості навчально-методичної літератури, про що в своїх виступах не раз говорили українські педагоги.
Урочисте закриття конференції відбулося на Площі Сім'ї. Заключне слово тримали Натан Щаранський, колишній міністр внутрішніх справ Ізраїлю, академічний консультант Яд Вашему Ієгуда Бауер та професор Кальман Перк, який поділився своїми спогадами про пережиту трагедію. Довгі і безперервні аплодисменти учасників конференції були не тільки подякою організаторам за чудовий прийом та бездоганну організацію, але й свідченням того, що кожен з присутніх поповнив свій життєвий та професійний багаж унікальним та безцінним досвідом колективного творення добра.
Десятов Д.Л. |
Останні Новини
-
Міжнародна конференція «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень»
12 листопада 2024 року в Інституті всесвітньої історії НАН України було проведено міжнародну наукову конференцію на тему «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень» На конференції обговорювалися актуальні проблеми вивчення Голокосту в Україні та світі, теоретичні засади сучасного наукового дискурсу з проблематики Голокосту.
[Докладніше] -
Положення про ХХV Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського (2024 – 2025 навчальний рік)
Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки партнерів повідомляє про проведення у 2024-2025 навчальному році серед учнів середніх загальноосвітніх закладів України щорічного конкурсу дослідницьких і творчих робіт «Історія і уроки Голокосту» ім.І.Б.Медвинського
[Докладніше] -
Відкрита лекція в Житомирському державному університеті ім. І.Франка
29 листопада 2024 року для студентів та викладачів історичного факультету Житомирського державного університету ім. Івана Франка, в рамках університетської програми «Запрошені професори» керівник УЦВІГ Анатолій Подольський виступив з лекцією на тему: «Виклики у вивченні історії Голокосту під час російської війни проти України».
[Докладніше] -
Виставка “(Не)Дитячі історії” на Чернігівщині
Протягом кількох тижнів листопада над «(Не)Дитячими історіями» працювали наші колеги Козелецького ліцею №3, Чернігівської області. Попри складні умови для роботи, шестеро гідів – учні та учениця 8, 9 й 10 класів – та їхній вчитель п. Ігор Карась змогли ознайомити з матеріалами виставки більше 300 осіб, учнів 6-11 класів та вчителів місцевих шкіл.
[Докладніше] -
„Громадяни України нині під такою ж загрозою, як євреї за Третього Райху”
На сайті „Локальна історія” опубліковано розлоге інтерв’ю з керівником Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолієм Подольським під назвою „Громадяни України нині під такою ж загрозою, як євреї за Третього Райху”. Платформа „Локальна історія” – це відомий в Україні та за її межами онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел, покликаний зберігати історичну спадщину.
[Докладніше]