«Вшанування пам'яті жертв Голокосту в умовах війни росії проти України»
3 жовтня 2023 року на факультеті історії і права Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди відбувся вебінар «Вшанування пам'яті жертв Голокосту в умовах війни росії проти України» , який провели для здобувачів Анатолій Подольський, керівник Українського центр вивчення історії Голокосту, к.і.н., і Віталій Бобров, координатор освітніх програм Центру за ініціативи проф. каф. історії України факультету Ольги Ніколаєнко.
На вебінарі для майбутніх вчителів історії та суспільствознавчих дисциплін були розглянуті такі теми: базові педагогічні принципи розмови про Голокосту та яких змін вони можуть зазнавати; державні пам’ятні дати та політику пам’яті; зміст меморіальних заходів та їх еволюцію.
Сьогодні вкрай актуальними є питання щодо переосмислення подій ІІ світової війни, а саме – прийняття національного наративу, складного і неоднозначного, що передбачає побутування в свідомості часто суперечливих версій інтерпретації тогочасних подій, чи радянського міфу, закарбованого в поколіннях тоталітарною державою з його однобокістю, навішуванням ярликів, дихотомічністю суджень. Голокост як провідна тема європейської історичної памяті, заслуговує не тільки на глибоке вивчення, але й спонукає до діяльності збереження памяті, вшанування жертв. Переймання досвіду європейської політики пам’яті, практик переоцінки свого минулого дозволять України увійти в цивілізаційний памяттєвий європейський простір.
Саме про це говорив Анатолій Подольський, зосередивши свою увагу на запровадженні національного історичного календаря, зміну усталених назв, ритуали вшанування жертв війни. Український центр вивчення історії Голокосту (УЦВІГ), директором якої є А. Подольський, проводить потужну роботу, що включає підтримку наукових досліджень Голокосту на теренах України, поширення знань серед широкої громадськості і учнів, підтримує роботу вчителів, які проводять краєзнавчі дослідження, вшановують пам’ять жертв, влаштовуючи меморіали і підтримуючі різноманітні практики меморалізації. На сайті організації https://www.holocaust.kiev.ua можна детально ознайомитись з напрямками її діяльності, прочитати про програми і можливості участі для вчителів, знайти необхідну літературу.
Разом з тим, говорити про Голокост від куль сьогодні, коли Україна потерпає від військової агресії росії, , складно, боляче, і непередбачувано. Тому координатор освітніх програм Українського центру вивчення історії Голокосту Віталій Бобров, представляючи методичний посібник Центру «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року», розкрив ті найбільш актуальні питання, з якими стикаються вчителі історії при вивченні важких тем на уроках. Необхідність вчителю бути сьогодні максимально етичним і коректним, прискіпливо підходити до вибору тем, дефініцій, історичних джерел, наочності, зважати на психологічний стан і підготовленість учнівської аудиторії – ці зауваження стали добрими порадами для студентів-практиків, які вже розпочинають свій професійний шлях і входять в класи.
Запрошення Українського центру вивчення історії Голокосту справило глибокий вплив на учасників вебінару, розкрило нові горизонти науково-дослідницької роботи студентів, виховної і краєзнавчої діяльності в школі, можливості інтелектуального вдосконалення. Сподіваємось, що співпраця з Центром продовжиться у майбутньому, і незабаром нас чекають нові зустрічі і спільні проекти.
Ольга Ніколаєнко,
професорка кафедри історії України ХНПУ ім. Г.С. Сковороди
Останні Новини
-
Запрошуємо на ХVІІІ щорічний Круглий стіл «Українське суспільство і пам'ять про Голокост»
27 січня 2025 року, з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, ми проводимо ХVІІІ Круглий стіл «Українське суспільство і пам’ять про Голокост: спадщина та сучасні виклики».
[Докладніше] -
УЦВІГ ВІТАЄ КОЛЕГ З НОВИМ, 2025 РОКОМ!
Дорогі друзі, партнери, колеги та колежанки! З найщирішими побажаннями ми вітаємо Вас з 2025 роком! Хай цей рік принесе нашій країні Перемогу і мир!!! Нам всім наснаги, мужності, успіхів у житті та професійній діяльності!
[Докладніше] -
UCHS GREETS COLLEAGUES WITH A NEW YEAR 2025!
Dear friends, partners and colleagues, we wish you a very happy New Year 2025! May this year bring our country Victory and peace!!! We wish you all inspiration, courage, success in life and professional activities!
[Докладніше] -
Публічна дискусія: «Голокост і суспільна відповідальність: уроки для сьогодення»
10 грудня 2024 року у виставковому центрі «Жива пам'ять» Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» відбулася публічна дискусія «Голокост і суспільна відповідальність: уроки для сьогодення». Під час дискусії історики, політологи, архівісти, культурологи розглянули Голокост не лише як історичну подію, але і як явище, що має актуальні уроки для запобігання будь-яким проявам масових злочинів сьогодні. Особливу увагу було приділено ролі суспільства у протистоянні несправедливості та боротьбі за захист прав людини та відповідальності кожного за майбутнє.
[Докладніше] -
Міжнародна конференція «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень»
12 листопада 2024 року в Інституті всесвітньої історії НАН України було проведено міжнародну наукову конференцію на тему «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень» На конференції обговорювалися актуальні проблеми вивчення Голокосту в Україні та світі, теоретичні засади сучасного наукового дискурсу з проблематики Голокосту.
[Докладніше]