"Нас підловили на існуванні"
У видавництві "Дух і літера" вийшла книжка Станіслава Єжи Леца "Незачесані думки", в перекладі Андрія Павлишина . Відповідальні за випуск Леонід Фінберг і Костянтин Сігов. Видання здійснене за сприяння польського "Інституту книги".
Народжений у Львові, польський сатирик, який під час війни, як єврей був запроторений до концтабору Тернополя і втік звідти у німецькій формі, користуючись бездоганною німецькою, пішов в партизани під Любліном, опісля перемоги став пресатташе "народної" Польщі у Відні, звідти втік до Ізраїлю, через два роки повернувся (1952 рік! ще Сталін був живий!), вважався ренегатом і там і на батьківщині, помер у 1966… Писав коротенькі, але надто змістовні афоризми, те що в Польщі зветься фрашками. Записував на манжетах, на серветках, на чому попало. Коли його запитували, що це і для чого, відповідав: "Я пишу себе, свій щоденник".
Вплив на нього Талмуду, та хасидський притч незаперечний. Сам письменник уособлює силу духу і Опору єврейського та польського народів нацизму. Крім того, ми можемо уявити той важкий час в тодішньому Ізраїлі, який тоді не спромігся надати Лецу порядні умови існування. А також трагедію розділених єврейських родин - дружина і донька Леца, лишилися в Ізраїлі.
Фрашки просякнуті єврейською темою, і особливо темою антисемітизму. "А бідний Гітлер гадав, що антисемітизм можна прищепити тільки до націонал-соціалізму"…
Мені, як Лецу хочеться подратувати всіх, тому що боротьба за свободу слова не кінчається ніколи, і я не думаю, що погроми це здорова реакція на жарт. Гадаю, що гумор є надією людства, на виживання. Як колись казав герой М.Захарова: "Всі підлості робилися із серйозними обличчями. Посміхайтеся!" Тому наведу афоризм Станіслава Єжи Леца: "Навіть бороду Пророка можна зголити!"
Артур Фредекінд
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 2 (82), квітень-червень, 2025 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 2 (82), квітень–червень, 2025 р.
[Докладніше] -
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ
Вже традиційним стало проведення в Україні щорічних науково-методичних франко-українських семінарів «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності».
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше]