Семінари в рамках комплексного проекту «Підготовка та видання збірки документів та матеріалів про геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944)»
Як повідомлялося у попередньому числі бюлетеню УЦВІГ («Уроки Голокосту», № 2 (30), 2012, с. 10) Український центр вивчення історії Голокосту розпочав виконання нового проекту, якій має назву «Підготовка та видання збірки документів та матеріалів про геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944)». Нагадаємо, що в ромках проекту здійснюється пошук в архівах України документів з теми примусової праці, переслідувань та знищення ромів на теренах окупованої України, пошук та фіксація свідчень тих ромів, хто пережив переслідування, а також неромських свідків геноциду. З метою залучення молоді до вшанування пам’яті жертв геноциду ромів передбачається підготовка учнівських робіт з цієй тематики до чергового, XIII конкурсу учнівських робіт «Історія та уроки Голокосту», якій відбудеться у травні 2013 р. Партнером УЦВІГ в освітній частині проекту виступає Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба». Проект здійснюватиметься за підтримки МГО «Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”».
Позаяк проект має обидві складові: дослідницьку та просвітницьку, на його початку заплановано провести два установчих семінари з метою детального ознайомлення як істориків-дослідників, так й викладачів з різних регіонів України про специфіку нацистської та румунської антиромскої політики. В одноденних семінарах, які відбулись в Києві 2 липня та 25 серпня, взяли участь відповідно п’ять молодих дослідників та двадцять викладачів історії та суспільних дисциплін . На заняттях та практикумах обговорювалися питання історії ромської громади, расистської ідеології та еволюції нацистських антиромських заходів в Третьому райху на окупованих радянських землях, методики пошуку історичних свідчень та джерел з цього питання в архівах, бібліотеках та інших ресурсах.
Заняття к.і.н., старшого наукового співробітника Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України Н. Зіневич на тему «Роми в Україні: історія формування ромської громади, взаємовідносини з державою та оточуючим населенням, базові культурні концепти» дало можливість учасникам проекту ознайомитись з особливостями життя, культури та традиціями ромської громади в Україні. Оскільки однією зі складових проекту є збір свідчень про переслідування ромів в роки Другої світової війни та безпосереднє спілкування з очевидцями – дуже важливим для вчителів став практикум про основні правила та навички використання «усної історії», який проводила к.і.н., науковий співробітник Інституту історії України НАН України Т. Пастушенко.
Якщо детальніше зупинитися на семінарі для викладачів 25 серпня, він проходив на приміщенні Інституту політичних і етнонаціональних досліджень України ім. І. Кураса НАН України. В основу програми семінару було покладено поєднання теоретичної та практичної частин, а також використано досвід усноісторичного дослідження та пошук і виявлення відповідної літератури, свідчень очевидців, документів та інших матеріалів.
Основна увага семінару була спрямована на формування вмінь і навичок щодо збору та адаптації свідчень очевидців антиромської політики та масових знищень ромів на окупованих територіях. Учасники семінару вперше отримали інформацію щодо особливостей існування та співіснування ромських громад, взаємовідносин з тими хто їх оточує, з державою, про що свідчили усні відгуки:
* Відкрив для себе ромську культуру;
* Навіть не знала, що роми такі різні;
* Вперше почула про специфіку їхнього внутрішнього життя, тощо.
Семінар носив глибокий мотиваційний характер і був скерований на формування усвідомленого підходу щодо вивчення історії ромських громад та антиромської політики на окупованих територіях в роки Другої світової війни. Практична частина семінару була присвячена методикам пошуково-дослідницької роботи з учнями та методикам організації роботи з учнями в рамках проекту, а саме: збору джерел, пошуку відповідної інформації та написанню дослідницьких робіт.
Учасники семінару були ознайомлені з механізмом отримання практичних рекомендацій щодо організації роботи з учнями в рамках проекту. На думку організаторів проекту, семінари сприятимуть успішному виконанню проекту, а саме активному та ефективному збору свідчень про трагічну долю ромської громади в окупованій України під час Другої світової війни.
Михайло Тяглий, науково-методичний координатор проекту (УЦВІГ) Наталя Голосова, навчально-методичний координатор проекту («Нова Доба») |
Останні Новини
-
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 3 (79), липень-вересень, 2024 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 3 (79), липень–вересень, 2024 р.
[Докладніше] -
Минуле допомагає розуміти сьогодення. В УКУ відкрили Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого
17 жовтня 2024 р. у Львові відбулося урочисте відкриття Центру сучасної історії ім. Миколи Гаєвого, який спільно заснували Український католицький університет та Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана.
[Докладніше] -
Виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії»
З 18 вересня 2024 року Музей історії міста Києва запрошує відвідати масштабний мультимедійний виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії». Ця унікальна експозиція демонструє сучасну російсько-українську війну як внаслідок багатовікового протистояння двох цивілізацій із їхніми абсолютно протилежними цінностями.
[Докладніше] -
Пам'ять про Голокост в українських регіонах
Інтерв’ю з координаторкою напряму формальної освіти УЦВІГ Ольгою Лімоновою на Громадському радіо про проблеми й зрушення у питанні пам’ятання Голокосту.
[Докладніше] -
Семінар "Викладання історії Голокосту у вищій школі" у Чернівцях
Протягом 4-6 жовтня 2024 року Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбувався науково-методичний семінар для викладачів вищих навчальних закладів "Викладання історії Голокосту у вищій школі". Організатором семінару є Український центр вивчення історії Голокосту у співпраці та за фінансової підтримки Міжнародного проєкту «Стежками пам’яті ІІ» Єврейської громади Дюссельдорфа.
[Докладніше]