Навчальні семінари в рамках проекту "Українські книжки для виховання толерантності"
24-26 червня 2009 року за підтримки Програми "МАТРА" Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Будинку Анни Франк в Ужгороді відбулись навчально-методичні семінари в рамках загальноукраїнського проекту "Українські книжки для виховання толерантності", що офіційно розпочався в Україні з квітня цього року.
Це були семінари для людей, які безпосередньо працюють у системі освіти та виховання учнівської молоді - вчителів історії та суспільних дисциплін, а також для заступників директорів шкіл з виховної роботи. Метою семінарів стали пропаганда і поширення ідей толерантності в системі освіти та формування навичок толерантної поведінки щодо національних меншин, що зазнають дискримінації та виховання поваги до інших.
За словами учасників семінарів освітянам доводиться стикатися з проявами дискримінації, ксенофобії, антисемітизму мало не щодня у більшій чи менш небезпечній формі. А що з цим робити, як дати раду проблемі знають далеко не всі. Щоб працювати з такими проблемами потрібні певні спеціальні знання, поінформованість освітян. Необхідно забезпечити навчальні заклади спеціальною літературою , посібниками та підручниками з даної тематики. Але, що є найбільш важливим - потрібно озброїти викладачів методикою, пояснити специфіку роботи з питаннями даної теми.
За підтримки Управління освіти Ужгородської міської ради та Закарпатського Інституту післядипломної педагогічної освіти було сформовано дві потужні групи учасників - викладачів історії і суспільних дисциплін та заступників директорів шкіл з виховної роботи, кожна з яких наполегливо працювала на протязі двох днів, незважаючи на літню спеку.
Семінари складалися з двох частин: лекційного відділення та тренінгових практичних занять, присвячених методиці роботи з книжками з проблем виховання толерантності та протистояння антисемітизму, ксенофобії та дискримінації, що вийшли друком завдяки цьому проекту.
Кожний учасник семінару отримав безкоштовно 16 освітніх пілотних видань з названої тематики, розроблених українськими організаціями-партнерами. Серед книжок представлені і документальні джерела - щоденники Анни Франк, Давида Рубіновича та щоденник Львівського гетто; довідники і матеріали тематичних виставок - "Джерела толерантності", "50 запитань про антисемітизм"; посібники - "Виховуємо людину і громадянина", "Історія епохи очима людини", "Я, ти, він, вона…"; філософсько-публіцистичні видання "Поза межами розуміння" та інші.
На семінарах працювала потужна лекторська та тренерська команда - к.і.н. Анатолій Подольський, Ганна Ленчовська, Наталія Голосова, Віталій Бобров, Ольга Педан-Слєпухіна.
Жвавим обговоренням закінчувалася кожна лекція і кожний тренінг. Ключовим питанням було: Де і як можна використати опрацьований матеріал у навчально-виховній роботі в школі?
Цінним було те, що пропозиції та ідеї лунали з вуст самих учасників семінарів, демонструючи їхнє глибоке розуміння проблем, зацікавленість почутим і побаченим та готовність втілювати нові ідеї і методики у своїй роботі з учнями, колегами, батьками, місцевою громадою. Саме ці люди щодня і щохвилини є учасникам складного та багатогранного процесу, який називається життям і у якому не обійтись без толерантності, тому що, за словами Олівера Уендела Холмса (старшого), "за одним невеликим виключенням, світ складається з "інших".
Матеріал підготувала Ольга Педан-Слєпухіна |
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 2 (82), квітень-червень, 2025 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 2 (82), квітень–червень, 2025 р.
[Докладніше] -
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ
Вже традиційним стало проведення в Україні щорічних науково-методичних франко-українських семінарів «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності».
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше]