День пам’яті жертв геноциду ромів
Сьогодні, 2 серпня, увесь світ вшановує пам’ять жертв нацистського геноциду ромів. Саме в ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау на території Польщі нацисти вбили понад 4000 ромських в’язнів.
Роми піддавалися тавруванню та обмеженням задовго до диктатури націонал-соціалістів. Нацисти довели ці упередження до крайнощів. Геноцид почався після приходу нацистів до влади з поступового ізолювання ромів та позбавлення прав й засобів до існування. Унаслідок Нюрнберзьких законів 1935 р. були заборонені шлюби між німцями і так званими «чужинцями».
Того ж року ромів у великих містах почали примусово переселяти в «табори для циган». В указі Кримінальної поліції Райху від 8 грудня 1938 р. йшлося про необхідність «остаточного розв'язання циганського питання», яке випливає «з самої природи цієї раси».
1943 р. понад 22 000 ромів з Німеччини та деяких інших країн Європи були депортовані до Аушвіцу. Близько 19 300 осіб померли там від голоду, холоду, хвороб, виснаження, внаслідок медичних експериментів або ж були відправлені в газові камери.
Михайло Тяглий у своїх публікаціях та інтерв'ю зазначає, що точну кількість жертв серед ромського населення в Україні в роки Другої світової війни підрахувати складно. За його оцінками, загальна кількість загиблих ромів на сучасній території України становить приблизно 25 тисяч, хоча ця цифра може бути значно більшою. Україна тоді була поділена на кілька сфер впливу: більша частина перебувала під німецькою окупацією, частина була підпорядкована Румунії, і маленька зона належала угорцям (з публікацій наукового співробітника Українського центру вивчення історії Голокосту Михайла Тяглого https://www.radiosvoboda.org/.../pid-chas.../31386887.html)
Команда УЦВІГ підготувала для Вас посилання, де можна ознайомитися більш детально з темою геноциду ромів на теренах окупованої нацистами Україні:
📍Навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.» https://www.holocaust.kiev.ua/Files/News/ukraine_kyr.pdf
📍Навчально-методичний посібник для вчителя з протидії ромофобії "Роми: міфи та факти". Авт.-упоряд. О. Войтенко, М. Тяглий
📍Виставка "(Не)Дитячі історії" - це пересувна виставка з 12 плакатів, у яких розповідаються історії одинадцяти дітей та молодих людей (євреїв, ромів та українців), які проживали переважно на окупованих теренах України під час Другої світової війни та Голокосту. За посиланням можна ознайомитися з цими історіями. https://www.nochildrenstories.com/intro
📍Інтерактивний путівник для вчителя "Бабин Яр: пам'ять на тлі історії". Перелік тематичних занять можна переглянути в розділі "Дати". http://osvita.kby.kiev.ua
📍Проєкт «Геноцид ромів в добу окупації України (1941-1944): дослідження, викладання, увічнення пам’яті" http://romagenocide.com.ua/
Сподіваємося, що матеріали будуть для вас корисними!
Останні Новини
-
«День пам'яті Міли Сандберг» у Заліщиках
У Заліщицькій гімназії, що на Тернопільщині провели «День пам'яті Міли Сандберг на її малій батьківщині» - символічну меморіальну подію, пов'язану із осмисленням історичної пам'яті.
Міла Сандберг – Меснер (22. 11. 1923 – 3.11. 2023) дівчина з єврейської родини із Заліщиків. Дев’ятнадцятирічною вона врятувалася у вирі трагічних подій Голокосту. Згодом, вже в заокеанській еміграції - письменниця, авторка книжки спогадів “Light through the darkness”. За її ініціативою у 2011 році в Заліщиках облаштовано місце пам’яті про єврейську спільноту, що зникла в роки нацистської окупації.
[Докладніше] -
Міжнародна конференція «Спотворення та вивчення історії Голокосту: Поточні та нові виклики. Національні заходи»
28-29 жовтня 2024 року у Бухаресті (Румунія) відбулась Міжнародна конференція на тему «Спотворення та вивчення історії Голокосту: поточні та нові виклики. Національні заходи». Організатором конференції виступило Міністерство закордонних справ Румунії за підтримки Діючого голови ОБСЄ та Міжнародного альянсу пам'яті жертв Голокосту (IHRA), у консультації з Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ)
[Докладніше] -
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 3 (79), липень-вересень, 2024 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 3 (79), липень–вересень, 2024 р.
[Докладніше] -
Минуле допомагає розуміти сьогодення. В УКУ відкрили Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого
17 жовтня 2024 р. у Львові відбулося урочисте відкриття Центру сучасної історії ім. Миколи Гаєвого, який спільно заснували Український католицький університет та Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана.
[Докладніше] -
Виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії»
З 18 вересня 2024 року Музей історії міста Києва запрошує відвідати масштабний мультимедійний виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії». Ця унікальна експозиція демонструє сучасну російсько-українську війну як внаслідок багатовікового протистояння двох цивілізацій із їхніми абсолютно протилежними цінностями.
[Докладніше]