Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
Це була лекція керівника УЦВІГ Анатолія Подольського на тему «Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять. Політичні виклики під час російської агресії та війни проти України». Це була перша академічна лекція в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті» започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр» і мав на меті посилити роль дипломатичної служби у збереженні історичної правди в умовах війни. Відкриваючи захід, перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця зазначив: «Сьогодні, коли в центрі Європи знову палає повномасштабна війна, ми розуміємо, що “ніколи знову” — це обов’язок діяти. Саме тому проєкт “Дипломатія пам’яті” має прикладний, практичний характер. Він допоможе нам, дипломатам, краще розуміти сенс історичних подій, а головне — застосовувати це розуміння у щоденній роботі: у міжнародних перемовинах, у діалозі з партнерами, у протидії російській дезінформації, у захисті правди і справедливості». Слухачами першої лекції проєкту були більше 60 українських дипломатів.
У своїй доповіді А.Ю. Подольський окреслив загрози маніпулювання історією, що активно використовується російською пропагандою як інструмент гібридної війни. Науковець розкрив наступні аспекти цієї складної теми:
- - Історія українських євреїв - складова історії та культури України;
- - Стереотипи і упередження, антисемітизм. Сучасний стан проблеми. Маніпуляції рф;
- - Голокост на теренах України: складова історії Другої світової війни, історичний контекст. Особливості геноциду євреїв: європейський та український виміри;
- - Дослідження та викладання теми Голокосту в суверенній Україні (1991-2025): здобутки і виклики. Сучасна українська історіографія історії Голокосту - частина світової науки;
- - Політика і культура пам'яті про жертви Голокосту в сучасній Україні: здобутки, проблеми і виклики;
- - Інструменталізація історії Другої світової війни та історії Голокосту з боку росії. Використання теми Голокосту, історії євреїв України у інформаційній війні рф проти України. Пам'ять про Другу світову війну - поле битви з російським агресором;
- - Єврейська громада України - складова, інтегральна частина українського суспільства. Роль громади під час сучасної війни.
Також на заході виступила директорка Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова, яка поділилася прикладами проєктів, які заповідник реалізує. Зокрема вона розповіла про пересувну виставку “Бахмут. Обличчя геноциду 1942|2022” — одну з ініціатив, що демонструють підхід заповідника до осмислення памʼяті через документальну фіксацію та мистецтво.
Проєкт «Дипломатія пам’яті» має надважливе значення. В умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації боротьба за українську ідентичність відбувається не лише на фронті, а й у сфері інформаційної політики та історичної пам’яті. Мета проєкту — формування основи для підготовки дипломатів як носіїв правдивого наративу про історію України, особливо в контексті геноцидних практик минулого та сучасного.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше] -
Дискусійна платформа «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні»
У Музеї війни відбулося засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни» в межах музейної кампанії «Наша Перемога» до 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
[Докладніше] -
Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
[Докладніше] -
Переможці XXV Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт “Історія і уроки Голокосту” імені І. Б. Медвинського!
Щиро вітаємо талановитих учасників ювілейного конкурсу, який щороку об’єднує небайдужу молодь з усієї України в прагненні пам’ятати, досліджувати та осмислювати трагедію Голокосту.
[Докладніше] -
IN MEMORIAM Неля Вікторівна Ющенко (01.02.1942 – 07.05.2025)
Знову біль, знову горе. 7 травня 2025 року пішла від нас наша близька старша подруга, наша вірна колежанка Неля (Неоніла) Вікторівна Ющенко. Наша дорога Неля Вікторівна більше двадцяти років вона була беззмінною бухгалтеркою та адміністраторкою Українського центру вивчення історії Голокосту.
[Докладніше]