Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»

insidethegates21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»

Це була лекція керівника УЦВІГ Анатолія Подольського на тему «Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять. Політичні виклики під час російської агресії та війни проти України». Це була перша академічна лекція в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті» започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр» і мав на меті посилити роль дипломатичної служби у збереженні історичної правди в умовах війни. Відкриваючи захід, перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця зазначив: «Сьогодні, коли в центрі Європи знову палає повномасштабна війна, ми розуміємо, що “ніколи знову” — це обов’язок діяти. Саме тому проєкт “Дипломатія пам’яті” має прикладний, практичний характер. Він допоможе нам, дипломатам, краще розуміти сенс історичних подій, а головне — застосовувати це розуміння у щоденній роботі: у міжнародних перемовинах, у діалозі з партнерами, у протидії російській дезінформації, у захисті правди і справедливості». Слухачами першої лекції проєкту були більше 60 українських дипломатів.

У своїй доповіді А.Ю. Подольський окреслив загрози маніпулювання історією, що активно використовується російською пропагандою як інструмент гібридної війни. Науковець розкрив наступні аспекти цієї складної теми:

  • - Історія українських євреїв - складова історії та культури України;
  • - Стереотипи і упередження, антисемітизм. Сучасний стан проблеми. Маніпуляції рф;
  • - Голокост на теренах України: складова історії Другої світової війни, історичний контекст. Особливості геноциду євреїв: європейський та український виміри;
  • - Дослідження та викладання теми Голокосту в суверенній Україні (1991-2025): здобутки і виклики. Сучасна українська історіографія історії Голокосту - частина світової науки;
  • - Політика і культура пам'яті про жертви Голокосту в сучасній Україні: здобутки, проблеми і виклики;
  • - Інструменталізація історії Другої світової війни та історії Голокосту з боку росії. Використання теми Голокосту, історії євреїв України у інформаційній війні рф проти України. Пам'ять про Другу світову війну - поле битви з російським агресором;
  • - Єврейська громада України - складова, інтегральна частина українського суспільства. Роль громади під час сучасної війни. 

 

Також на заході виступила директорка Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова, яка поділилася прикладами проєктів, які заповідник реалізує. Зокрема вона розповіла про пересувну виставку “Бахмут. Обличчя геноциду 1942|2022” — одну з ініціатив, що демонструють підхід заповідника до осмислення памʼяті через документальну фіксацію та мистецтво. 

 

Проєкт «Дипломатія пам’яті» має надважливе значення. В умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації боротьба за українську ідентичність відбувається не лише на фронті, а й у сфері інформаційної політики та історичної пам’яті. Мета проєкту — формування основи для підготовки дипломатів як носіїв правдивого наративу про історію України, особливо в контексті геноцидних практик минулого та сучасного.

Докладна інформація про захід на сайті МЗС України

Останні Новини

Дивитися всі
Top