«День пам'яті Міли Сандберг» у Заліщиках
У Заліщицькій гімназії, що на Тернопільщині провели «День пам'яті Міли Сандберг на її малій батьківщині» - символічну меморіальну подію, пов'язану із осмисленням історичної пам'яті.
Міла Сандберг – Меснер (22. 11. 1923 – 3.11. 2023) дівчина з єврейської родини із Заліщиків. Дев’ятнадцятирічною вона врятувалася у вирі трагічних подій Голокосту. Згодом, вже в заокеанській еміграції - письменниця, авторка книжки спогадів “Light through the darkness”. За її ініціативою у 2011 році в Заліщиках облаштовано місце пам’яті про єврейську спільноту, що зникла в роки нацистської окупації.
У Міли був дивовижний дар спілкуватися з багатьма людьми, часто дуже різними за віком, походженням, мовою, релігійною приналежністю. Впродовж багатьох років вона активно пропагувала гуманістичні цінності, ділилася багатим досвідом свого життя. Її життєве кредо сконцентровано мабуть в оцих словах: «Я буду рада, якщо мої слова і вчинки сприятимуть – хоч у незначній мірі – кращому взаєморозумінню між людьми».
Торік Міла відійшла у вічність у Монреалі, не доживши лічені дні до свого 100-річного ювілею. Її друзями та рідними було започатковано міжнародну комеморативну ініціативу – висадження «дерев пам’яті Міли Сандберг» - https://montrealgazette.remembering.ca/.../mila-sandberg...
Де ж ще рости такому дереву, як не у рідному місті над Дністром, де минуло дитинство Міли, і яке вона описала із зворушливим теплом та любов’ю?
Тож у наш «День пам'яті Міли Сандберг» гімназійній аудиторії було представлено презентацію про її життєвий шлях, а також українське видання її спогадів «Світло крізь темряву».
До обговорення питань формування культури історичної пам’яті та досвіду у цій справі Українського центру вивчення історії Голокосту приєднався до нас онлайн його директор - історик, видавець та громадський діяч Анатолій Подольський.
Подія увінчалася висадженням символічного «Дерева пам’яті Міли Сандберг» - за участі учнів Заліщицької державної гімназії та студентів Заліщицького коледжу ім. Є. Храпливого.
Наразі наше деревце магнолії ще зовсім маленьке та тендітне. Але й воно вже є живим пам’ятником людям, життя яких 80 років тому було відібрано людиноненависницьким режимом. Для того, аби зрости і зміцніти, воно потребує нашого піклування і захисту – як сама пам’ять. Але віримо – колись наше «дерево пам’яті Міли Сандберг» зацвіте. А значить не згасне світло, пролите нею у темряві забуття.
Дякуємо усім причетним до цієї події. Світ завдяки усім вам став трішечки добрішим. Треба йти далі ...
Nataly Pasichnyk Volodymyr Khanas Valeriia Sheremet Алла Тютюнник Юля Воробель
Останні Новини
-
Міжнародна конференція «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень»
12 листопада 2024 року в Інституті всесвітньої історії НАН України було проведено міжнародну наукову конференцію на тему «Європейський науковий дискурс Голокосту: сучасні виміри та перспективи досліджень» На конференції обговорювалися актуальні проблеми вивчення Голокосту в Україні та світі, теоретичні засади сучасного наукового дискурсу з проблематики Голокосту.
[Докладніше] -
Положення про ХХV Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І.Б. Медвинського (2024 – 2025 навчальний рік)
Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки партнерів повідомляє про проведення у 2024-2025 навчальному році серед учнів середніх загальноосвітніх закладів України щорічного конкурсу дослідницьких і творчих робіт «Історія і уроки Голокосту» ім.І.Б.Медвинського
[Докладніше] -
Відкрита лекція в Житомирському державному університеті ім. І.Франка
29 листопада 2024 року для студентів та викладачів історичного факультету Житомирського державного університету ім. Івана Франка, в рамках університетської програми «Запрошені професори» керівник УЦВІГ Анатолій Подольський виступив з лекцією на тему: «Виклики у вивченні історії Голокосту під час російської війни проти України».
[Докладніше] -
Виставка “(Не)Дитячі історії” на Чернігівщині
Протягом кількох тижнів листопада над «(Не)Дитячими історіями» працювали наші колеги Козелецького ліцею №3, Чернігівської області. Попри складні умови для роботи, шестеро гідів – учні та учениця 8, 9 й 10 класів – та їхній вчитель п. Ігор Карась змогли ознайомити з матеріалами виставки більше 300 осіб, учнів 6-11 класів та вчителів місцевих шкіл.
[Докладніше] -
„Громадяни України нині під такою ж загрозою, як євреї за Третього Райху”
На сайті „Локальна історія” опубліковано розлоге інтерв’ю з керівником Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолієм Подольським під назвою „Громадяни України нині під такою ж загрозою, як євреї за Третього Райху”. Платформа „Локальна історія” – це відомий в Україні та за її межами онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел, покликаний зберігати історичну спадщину.
[Докладніше]