Монолатій І. Переможене горе. Мнемонічні фігури (без)державної літератури. Івано-Франківськ: Лілея-НВ. 2020. 256 с.
Історик Іван Монолатій у своїй книжці висвітлив «мнемонічні фігури» – літературні образи, крізь призму яких українські письменники 1930–1980-х років – і з радянської України, і з діяспори – описували український досвід історії ХХ століття. Розглядаючи красне письменство як простір творення національної пам’яті, праця тематично продовжує попередню історико-літературну розвідку автора «Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література "пам’ятає" українські міста» (Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2019), огляд якої раніше публікувала «Критика» (ч. 11–12, 2019). Монолатій назвав нову книжку «Переможене горе», переробивши латинський крилатий вираз vae victis – «горе переможеним», адже, за авторовими словами, осмислити горе – означає його перемогти.
Книжка має одинадцять розділів, у яких представлено одинадцять пар «мнемонічних фігур» української літератури, обраних за тематикою і часом написання прозових творів.
Підготовлений огляд показує, що послідовність внутрішньо пов’язаних періодів історії Кисилина є послідовністю зменшення рівнів впливів, які з нього виходили. Їх вкрай обмежили жорстка антиукраїнська політика ІІ Речі Посполитої та СРСР і байдужість до власних теренів української держави останніх двох десятиліть.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше] -
Дискусійна платформа «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні»
У Музеї війни відбулося засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни» в межах музейної кампанії «Наша Перемога» до 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
[Докладніше] -
Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
[Докладніше]