Єврейський опір в Україні в період Голокосту: збірник наукових статей
У 2004 році під грифом "Української бібліотеки Голокосту" в Дніпропетовську-Запоріжжі УЦФІГ Ткума було видано збірник наукових статей "Єврейський опір в Україні в період Голокосту" заредакцією Михайла Тяглого. У збірнику представлені роботи, об'єднані темою протистояння євреїв Голокосту в період нацистської окупації України (1941-1944). У дослідженнях висвітлюються види протистояння (економічне, культурне, духовне, релігійне, організоване) та збройний єврейський опір здійснюваному геноциду. Питання опору євреїв нацистському геноциду потрапили в поле зору істориків ще на заключному етапі Другої світової війни, але в той час основна увага дослідників була зосереджена на збройній боротьбі євреїв проти гітлерівської влади. З плином часу наука певним чином еволюціонувала і фокус теми перемістився глибше, і науковці звернули увагу не лише на протидію нацистам зі зброєю в руках, але й на поведінку більшості людей, що просто не мали такої можливості, - на поведінку тих, кого раніше прийнято було вважати лише жертвами, пасивною стороною.
Автори з різних аспектів (не лише подієвого, але й психологічного, філософського) намагаються дати відповіді на питання: як реагували єврейські громади й окремі люди на дискримінацію і винищування; яких форм набирала реакція єврейських громад на геноцид і наскільки ефективною була протидія окупантам?
Наряду з вже публікованими раніше працями відомих авторів з цього питання у збірнику з'являються і нові праці М. Тяглого (Протистояння Катастрофі євреїв Криму), Ж.Ковби (Духовний опір Голокосту населення східної Галичини) та, безперечно, цікавий матеріал К. Малахової щодо проблеми релігійного протистояння.
Книга адресована історикам, соціологам, психологам, викладачам і студентам, а також усім іншим зацікавленим особам.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше] -
Дискусійна платформа «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні»
У Музеї війни відбулося засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни» в межах музейної кампанії «Наша Перемога» до 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
[Докладніше] -
Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
[Докладніше]