Дослідження голодомору
Національна академія наук України, Інститут історії України видали книжку Станіслава Володимировича Кульчицького "Голод 1932-1933 рр. в Україні як геноцид".
С.Кульчицький подає доволі широку інформацію політичних перипетій стосовно визнання Голодомору, як геноциду українського народу. Майже вперше він наголошує на тому, що метою Голодомору було винищення українських громадян різного етнічного походження. Подаючи дискусії з різних конференцій (як на Заході, так само і в Росії), С.Кульчицький спокійно і науково розглядає різні підходи вчених. Доволі щиро (а це неабияк важко зробити, тим більш в наш час), вчений розповідає про власну роль у висвітленні трагедії. Йому довелося писати про Голодомор в комуністичні часи. С.Кульчицький чесно вказує на вади власних праць, розповідає про дискусії з Д.Мейсоном, подає власні роздуми і висновки. Неможливо погодитися в цілому, з тезами автора, що є природно. Але знов таки підкреслюємо - на наш погляд, вперше, голос покоління (точніше - голос колишніх радянських істориків) до якого відноситься С.Кульчицький став мужнім і відвертим.
Крім того, в контексті нашої проблеми мусимо сказати про повну відсутність у тексті вченого різноманітних натяків, або й відверто антиєврейських, чи антисемітських пасажів, на що до цього часу страждає українська історіографія Голодомору.
Трошки дивним є саме видання книжки, де одну частину надруковано українською мовою, а другу частину того ж самого тексту подано російською. Однак можливо то зроблено для російських вчених - і такій вповні толерантний підхід, до того ж вповні раціональний - мусимо вітати!
Терор голодом, що його вчинив режим СРСР, явно організований терор, явно націлений на Україну в першу чергу, мусить бути засудженим. Засудженим саме українським суспільством, яке нажаль до цього часу не спромоглося створити на державному рівні Музей Голодомору, або широкі дослідження і опитування свідків.
Дякуємо автору за книгу. Сподіваємося на її поширення завдяки державній і приватній підтримці. Наклад в 200 екземплярів, явно є насмішкою…
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше] -
Дискусійна платформа «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні»
У Музеї війни відбулося засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни» в межах музейної кампанії «Наша Перемога» до 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
[Докладніше] -
Лекція для українських дипломатів у МЗС України Проєкт «Дипломатія пам’яті»
21 травня 2025 року відбулась перша лекція для українських дипломатів, в рамках нового освітнього проєкту «Дипломатія пам’яті», започаткованого з ініціативи Міністерства закордонних справ України. Захід пройшов у партнерстві з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»
[Докладніше]