Інтерв’ю німецькому громадсько- політичному виданню «Die Welt»
Наприкінці лютого 2025 року керівник УЦВІГу Анатолій Подольський дав розлоге інтерв’ю відомому європейському, німецькому виданню «Die Welt». Бесіду провів австрійський журналіст Стефан Шохер (Stefan Schocher).
У своєму інтерв’ю, серед іншого, науковець наголосив, про те, що доволі часто проводять порівняння з початком Другої світової війни. Але є й багато відмінностей.
Так, звичайно. На мою думку, Путін і його режим мають набагато більшу підтримку в суспільстві, в російському суспільстві. У Німеччині, в Австрії був опір нацистському режиму наприкінці 1930-х років і під час Другої світової війни. У Росії опору немає. Тому ця війна - не лише відповідальність диктатора чи тоталітарного режиму, це відповідальність російського суспільства. Вони підтримують Путіна, вони ненавидять Путіна, можливо, вони бояться Путіна - але вони нічого не зробили за останні 10 років. А як щодо нас? Ми - мультикультурна країна українців, поляків, татар, євреїв, росіян - і як українці об'єднані і разом, як євреї за часів Гітлера. Звичайно, це не одне й те саме. Але Чернігів, Ягідне, Харківська область, Ізюм - сьогодні це символи геноциду. А точніше: масового вбивства українських громадян. І є паралелі з Другою світовою війною: Чехословацька республіка 1938 року. Чехословаччина була демократичною країною. Нацистська Німеччина стверджувала, що має захищати німецькомовне населення на території Чехословаччини. Саме так сьогодні аргументує путінський режим. Це, звичайно, повна брехня.
А. Подольський зокрема підкреслив, що сталінський режим ненавидів українців – український національний рух, українську літературу, українську культуру. І водночас Сталін ненавидів єврейську культуру. Антиукраїнство, антисемітизм, українофобія - це все одне й те саме. Один приклад. Ізюмський район (Харків, прим. ред.: після звільнення українськими військами там були виявлені величезні масові поховання). У 1932-33 роках у цьому регіоні НКВС вчинив наймасовіші злочини проти цивільного населення - Голодомор, цілеспрямований геноцид мільйонів людей в Україні. І дуже схожі речі відбувалися там тоді і зараз. Це відбувалося в тих самих селах. Існує ця глибока ненависть до української культури, яку Путін успадкував від Сталіна. Це дійсно ненависть.
[Повний текст інтерв’ю в Die Welt]
[Публікація інтерв’ю в австрійському виданні Wiener Zeitung]
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 2 (82), квітень-червень, 2025 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 2 (82), квітень–червень, 2025 р.
[Докладніше] -
Співпраця МОН, УЦВІГу і Меморіалу Шоа
26 червня 2025 року у Міністерстві освіти і науки України відбулась зустріч представників директорату шкільної освіти з представниками Українського центру вивчення історії Голокосту і Меморіалу Шоа (Париж)
[Докладніше] -
Семінар «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності», Київ
Вже традиційним стало проведення в Україні щорічних науково-методичних франко-українських семінарів «Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду та виклики сучасності».
[Докладніше] -
«Історія як зброя: радянське минуле, російські наративи та війна проти України» Публічна дискусія
14 червня 2025 року у Музеї війни відбулась публічна дискусія, присвячена питанням історичної пам’яті та використанню росією історії як інструменту агресивної війни проти України.
[Докладніше] -
Онлайн курс "Як говорити про Голокост зі школярами"
10 червня 2025 року відбувся старт онлайн курсу "Як говорити про Голокост зі школярами". Цей курс було розроблено співробітниками Українського центру вивчення історії Голокосту та реалізовано у співпраці з провідними експертами з теми та освітньою онлайн платформою Відкритий Університет Майдану. Курс створено за сприяння Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини та за підтримки Федерального міністерства фінансів Німеччини.
[Докладніше]