Семінар для вчителів історії у Кривому Розі
6-7 вересня 2020 року в Криворізькому музеї культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» відбувся навчально-методичний семінар «Українське суспільство і пам'ять про Голокост» для вчителів історії. Захід був організований в результаті плідної співпраці Українського центру вивчення історії Голокосту (УЦВІГ, Київ), Музею Михайла Мармера та ГО «КЕТЕР» (Кривий Ріг), та за підтримки Департаменту освіти і науки виконкому Кріворізької міської ради.
Програма заходу передбачала зустріч шкільних вчителів з вченими – дослідниками історії Голокосту, фахівцями, які вивчають відомі та розробляють нові методики викладання
Карантинні події надовго вибили всіх зі звичного ритму життя. І, напевно, після медиків, освітяни стоять в черзі постраждалих наступними, бо усі експерементально-вимушені заходи дуже ускладнили навчальний процес. Проте, час рухається далі, і ми поволі адаптуємося в нових умовах, які продовжують бути непростими, такими, що порушують професійні комунікації, трансформуючи їх в онлайн-поле: zoom-конференції, селекторні наради, тощо. Але живе спілкування замінити не можна. І, як тільки з'явилася можливість потрапити в більш толерантну карантинну хвилю, було прийнято рішення про проведення семінару для педагогів у Кривому Розі.
трагічних подій Другої світової війни.
Першою опцією, яка включила учасників в роботу семінару, стала доповідь «Особливості Голокосту на українських теренах» Анатолія Подольського, кандидата історичних наук, директора УЦВІГа (Київ). У виступі йшлося про регіональні особливості реалізації антиєврейської політики окупаційним нацистським режимом в Україні. В ході лекції виникали дискусії про проблеми сучасної історичної термінології, контрверсійності розуміння явища колаборації, підходи до меморіалізації пам'яті про Голокост.
Велику зацікавленість в учасників викликали інтерактивна лекція «Історична пам'ять про геноциди в Україні» Андрія Тарасова, кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України та правознавства КДПУ (Кривий Ріг), і доповідь «Місця масових розстрілів євреїв на Криворіжжі та пам'ять про них» Романа Шляхтича , кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України та правознавства (Кривий Ріг).
Багато позитивних вражень залишила презентація практичного онлайн-ресурсу «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії. Путівник для вчителя» Віталія Боброва, координатора освітніх програм УЦВІГ (Київ), котрий розробив, видав та діджіталізував безпосередньо на допомогу вчителям історії Український центр вивчення історії Голокосту. Слід зазначити, що цікавість до такого джерела цілком логічна, бо на сьогодні інформаційного та методичного видавничого продукту, спрямованого на вивчення історії Голокосту, в Україні достатньо, але він розрізнений, несистемний, і, часто, важкодоступний для школи. Тому поданий путівник, при створенні якого були враховані всі наведені вище аспекти, став надзвичайно своєчасним й практичним подарунком для українських освітян.
Оскільки семінар відбувався у Кривому Розі, логічною стала й лекція «Єврейська історія Криворіжжя» Світлани Піддубної, директорки Музею Михайла Мармера (Кривий Ріг), де вона окреслила напрями вивчення регіональної єврейської історії від початку процесу заселення краю євреями та їх культурно-економічної інтеграції на українських теренах до трагедії Шоа.
Доречним було практичне дослідження «Історія Голокосту в сучасному педагогічному дискурсі» Любові Висоцької, кандидата педагогічних наук, викладача ККНАУ (Кривий Ріг), що розкрило справжню картину уявлень сучасних підлітків про історію Другої світової війни та Голокост. Для слухачів демонстрація, далеко не оптимістичних, соціологічних даних була цілком зрозумілою, тому серед них виникла дискусія про те, як змінити ситуацію з небажанням молоді займатися учбовою діяльністю, цікавитися історією, в цілому, та історією Голокосту.
Учасників семінару дуже вразила презентація «Міжнародний Дім зустрічей молоді в Освенцімі: його значення для збереження пам'яті про Шоа в Польщі та Німеччині» Маріанни Шпак, наукового співробітника Музею Михайла Мармера (Кривий Ріг), в якому вона розповіла про свою діяльність в Міжнародному домі зустрічей молоді в м. Освенцім (MDSM), як волонтера організації Акція спокути заради миру (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste – ASF (Action Reconciliation Service for Peace – ARSP). Вона познайомила слухачів із методами і формами навчання, які відбуваються в MDSM, та специфікою роботи едукаторів організації з інтернаціональними групами, що приїжджають в Освенцим вивчати історію Другої світової війни та Голокосту. Також виступаюча розповіла про функції волонтерської організації ASF та її зв’язки з Україною, які вирішують завдання у міжнародному діалозі спільного минулого.
І, звичайно, семінар став відкритим майданчиком для криворізьких вчителів історії, де можна було поділитися напрацьованим досвідом власних методичних форм і педагогічних прийомів в контексті збереження пам'яті про трагічну історію України, про вшанування жертв Голокосту, Голодомору, та формування історичних знань про сьогоднішню війну. Велика подяка за те, що поділилися цікавими ідеями з колегами Людмилі Хорьковій, вчителю історії, директоркі ЗОШ І-III ст. № 114; Катерині Андрєєвій, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 22; Жанні Бабенко, вчителю історії ЗОШ І- III ст. № 111; Денису Войтовичу, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 120; Оксані Сиротюк, вчителю історії ЗОШ І-III ст. № 2.
По завершенню роботи семінару учасники отримали сертифікати і подарунок:книги, видані УЦВІГом та Музеєм Михайла Мармера.
Світлана Піддубна,
директорка Музею.
Фото: Музей Михайла Мармера. Маріанна Шпа
Останні Новини
-
«День пам'яті Міли Сандберг» у Заліщиках
У Заліщицькій гімназії, що на Тернопільщині провели «День пам'яті Міли Сандберг на її малій батьківщині» - символічну меморіальну подію, пов'язану із осмисленням історичної пам'яті.
Міла Сандберг – Меснер (22. 11. 1923 – 3.11. 2023) дівчина з єврейської родини із Заліщиків. Дев’ятнадцятирічною вона врятувалася у вирі трагічних подій Голокосту. Згодом, вже в заокеанській еміграції - письменниця, авторка книжки спогадів “Light through the darkness”. За її ініціативою у 2011 році в Заліщиках облаштовано місце пам’яті про єврейську спільноту, що зникла в роки нацистської окупації.
[Докладніше] -
Міжнародна конференція «Спотворення та вивчення історії Голокосту: Поточні та нові виклики. Національні заходи»
28-29 жовтня 2024 року у Бухаресті (Румунія) відбулась Міжнародна конференція на тему «Спотворення та вивчення історії Голокосту: поточні та нові виклики. Національні заходи». Організатором конференції виступило Міністерство закордонних справ Румунії за підтримки Діючого голови ОБСЄ та Міжнародного альянсу пам'яті жертв Голокосту (IHRA), у консультації з Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ)
[Докладніше] -
Бюлетень "Уроки Голокосту" № 3 (79), липень-вересень, 2024 р
Шановні колеги! Вийшло друком чергове число інформаційно-педагогічного бюлетеню Українського центру вивчення історії Голокосту "Уроки Голокосту", № 3 (79), липень–вересень, 2024 р.
[Докладніше] -
Минуле допомагає розуміти сьогодення. В УКУ відкрили Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого
17 жовтня 2024 р. у Львові відбулося урочисте відкриття Центру сучасної історії ім. Миколи Гаєвого, який спільно заснували Український католицький університет та Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана.
[Докладніше] -
Виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії»
З 18 вересня 2024 року Музей історії міста Києва запрошує відвідати масштабний мультимедійний виставковий проєкт «На сторожі Святої Софії». Ця унікальна експозиція демонструє сучасну російсько-українську війну як внаслідок багатовікового протистояння двох цивілізацій із їхніми абсолютно протилежними цінностями.
[Докладніше]