Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Новини проєкту "Музеї: Переосмислення"

insidethegatesНаприкінці 2023 року Український центр вивчення історії Голокосту розпочав новий проєкт для українських музейних та культурних закладів. Наша мета: сприяти культурним установам переосмислити або створити власні експозиції чи культурні заходи щодо висвітлення історії Голокосту та Другої світової війни в умовах повномасштабної війни росії проти України, заохотити мережування та комунікації учасниць та учасників і їхніх установ.

Проєкт дає можливість учасникам познайомитися з роботою 16 локальних культурних інституцій; отримати індивідуальні чи групові консультації від експертів; відвідати/прийняти колег з інших інституцій проєкту; отримати невелике фінансування на втілення конкретних змін у власних культурних інституціях.

На початковому етапі роботи ми провели установчу онлайн-зустріч, де учасниці та учасники змогли познайомитися, обговорити свої плани на майбутнє та висловити очікування від участі в проєкті. Під час цієї зустрічі стало зрозуміло, що вони не лише мають бажання змінювати свої культурні інституції, але й прагнуть отримати новий досвід, комунікувати з однодумцями та спільно працювати над амбітними планами. Учасниці та учасники проєкту висловили бажання оновити експозиції, створити освітні програми, віртуальні книги пам'яті, розробити власні веб-сайти та навіть перекласти свої твори англійською мовою - і це ще не повний перелік задумів.

Ось декілька очікувань від учасників на початку проєкту:

“Наше місто знаходиться в зоні бойових дій, це місто, яке зараз витримує штурм російської артилерії. Наша організація завжди займалася збереженням пам'яті, усною історією, публічною історією, тому ми хочемо цим займатися і завдяки цьому проєкту ми хочемо створити стенди про Голокост на Гуляйпільщині, для того, щоб розповісти про це більш широкому загалу. Є ідея поширювати персональні історії, які зібрані про регіон. Хочемо зробити відеоролик, працювати більше з діджитальними методами аудіо-візуальної історії” - Ірина Носова, ГО Гуляйпільські старожитності, Запоріжжя.

“Моя культурна інституція вивчає історію рідного краю, зберігає культурну спадщину, прищеплює патріотичне виховання в учнівській молоді шляхом музейних практик. Маю досвід в організації діяльності шкільного музею, конкурсу екскурсоводів. Потребую допомоги в організації пошукових експедицій і дослідженні історії рідного краю, нових та цікавих форм проведення екскурсій” - Оксана Кулішова, Шкільний Музей історії Острожця, Рівненщина.

17 – 19 листопада учасники зустрілися на триденному семінарі в Києві. Протягом трьох днів вони обмінювалися досвідом, уточнювали свої ідеї змін, обирали стратегії та інструменти для реалізації новаторських ідей, підтримували один одного та знаходили шляхи спільного розвитку. Важливою частиною семінару стали дискусії щодо переосмислення роботи в умовах війни росії проти України та практичне заняття про травмачутливий підхід, зокрема у сфері виставок, заходів, шкільних проєктів. На завершення відбулася екскурсія мультимедійною документальною експозицією, присвяченою 82-м роковинам трагедії Бабиного Яру, "Дзеркала смерті" та обговорення концепції експозиції з її автором, відомим українським істориком, провідним науковим співробітником Музею історії міста Києва Віталієм Нахмановичем у виставковому центрі "Жива пам'ять" НІМЗ "Бабин Яр".

Ось як згадують семінар учасниці й учасники:

“Багато чудових людей різних профілей. Тут ми маємо можливість між собою комунікувати і знаходити нові точки співпраці” - Олександр Чижевський, Здолбунівський краєзнавчий музей.

“Атмосфера події спонукає до роздумів, вказує на можливі шляхи, і я розумію, що саме тут я знайду вирішення тих питань, які мене турбують найбільше” - Юлія Давидюк, Волонтерська група "Хранителі Овруцького Полісся"

“Дружня атмосфера, цікаві ідеї, спілкування у колі справжніх експертів. Ми один в одного навчаємося, ділимося досвідом. Для мене це дуже важливий проєкт. У ньому я бачу особистий розвиток, як керівника установи, а також розвиток своєї установи у своїй громаді” - Ольга Сошникова , Харківський історичний музей імені Миколи Федоровича Сумцова

В листопаді-грудні розпочався новий етап – взаємні відвідування з метою обміну досвідом. Своїми враженнями та результатами учасники активно діляться на сторінках соціальних мереж, сприяючи не лише внутрішньому обміну інформацією, а й просуванню ідей спільного розвитку.

“Я відвідала  село Райгород Вінницької області. В  ліцеї  своїми ідеями для переосмислення подій нашої історії поділилась  директорка закладу освіти, вчителька історії Олена Заєць. Ми чудово попрацювали з учнями 10-11х класів, провівши кінопоказ та обговорення фільму "Зламані гілки". Діти та вчителі (Олена Заєць та Ірина Кудрявцева) були активними, ділились своїми враженнями від побаченого, порівнюючи події минулого та сьогодення . Створили газети "Усі ми різні, але всі ми рівні у правах". … Побували на місці розстрілу євреїв неподалік Райгорода та вшанували пам'ять жертв Голокосту. …” - Катерина Конопко, DOCU клуб, КЗ "Плисківський ліцей", Вінниччина

“Музейне мережування за маршрутом Ківерці-Здолбунів з Ольга Сошникова, Оксана Сущук і Олександр Чижевський! Наші розмови не припиняються. Вони про російсько-українську війну, про підходи до навчальних та комеморативних практик про Голокост після 24.02.2022 року. Ділимося між собою досвідом, радимося, обговорюємо проєкт, нові формати музейної роботи… На вказівнику - Здолбунів!...Музей! Олександр-молодий директор. Він ділиться досвідом про побудову сталих партнерств. Зберігає історичну і культурну спадщину разом з молоддю міста. … Прекрасний досвід у співпраці музею з громадою!” - Людмила Міщенко, Охтирський міський краєзнавчий музей

...В Овручі своїми очікуваннями та ідеями для переосмислення діяльності та експозицій музейних закладів та осучаснення роботи закладів культури поділилась керівниця волонтерської групи ХРАНИТЕЛІ ОВРУЦЬКОГО ПОЛІССЯ, краєзнавиця Юлія Давидюк.

Під час перебування в Овруцькому краї вдалося ознайомитися із багатим та славетним минулим древлянської землі та познайомитись із громадськими активістами Овруччини та працівниками низки закладів культури громади. ... Також в Словечанах відвідав старий єврейський цвинтар.

Особливо цікавим було спілкування із членами волонтерської групи ХРАНИТЕЛІ ОВРУЦЬКОГО ПОЛІССЯ: очільницею підпроєкту «Випічка для підтримки ЗСУ» Оксаною Батильчук; очільницею підпроєкту «Павутинка ПЕРЕМОГИ» Мариною Зубрейчук та її подругами що плетуть сітки для потреб ЗСУ… ” - Віктор Кучерук, Ізяславський історико-краєзнавчий музей, Хмельниччина.

Наразі триває завершальний етап проєкту: учасники, обмінявшись досвідом під час зустрічей та освітніх відвідань, втілюють свої ідеї щодо переосмислення та розробляють стратегії для успішної реалізації цих інновацій.

Більше відгуків та новин проєкту на сторінці УЦВІГ у Facebook.

Ми щиро вдячні за фінансування проєкту, яке здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de

Останні Новини

Дивитися всі

Top